Budowa domu na działce rolnej

Budowa domu na działce rolnej

Działka rolna często znajduje się w atrakcyjnej okolicy i jest dużo tańsza od budowlanej, dlatego inwestorzy, którzy chcą oszczędzić na takiej transakcji, zastanawiają się, czy na takim gruncie można wybudować dom? Podpowiadamy, na jakich zasadach jest to możliwe i jakie warunki trzeba spełnić.

Warto wiedzieć, że jeśli działka rolna nie jest większa niż 1 ha, może ją kupić osoba, która nie jest rolnikiem. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli powierzchnia parceli wynosi od 30 arów do 99,999 arów prawo do jej pierwokupu ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Najpierw zawiera się akt warunkowej sprzedaży, a gdy KOWR nie skorzysta ze swojego uprawnienia, to strony mogą zawrzeć finalną umowę.

Kiedy na działce rolnej można wybudować dom?

Budowa domu na działce rolnej jest możliwa tylko, jeśli budynek mieszkalny występuje w zabudowie zagrodowej, czyli oprócz niego postawimy także budynki gospodarcze. Prawo to przysługuje jednak tylko rolnikom. Inne osoby nie mogą budować się na gruncie rolnym. Potrzebna jest zmiana jego przeznaczenia.

W tym celu należy sprawdzić, czy upatrzona działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak i dany grunt jest przeznaczony pod uprawy, to trzeba wnioskować w gminie o zmianę planu.

Jeśli zaś taki dokument nie obowiązuje na danym terenie, to trzeba będzie zmienić decyzję o warunkach zabudowy i postarać się o decyzję o wyłączeniu z produkcji rolnej.

Jak wyłączyć działkę z produkcji rolnej?

W księdze wieczystej parceli należy najpierw sprawdzić, jakiej klasy grunty się na niej znajdują. Jeżeli są one najwyższej I – III klasy, trzeba wnioskować o odrolnienie u ministra właściwego ds. rozwoju wsi. Jeśli gleby są mniej żyzne i mają IV klasę albo niższą, to wystarczy złożyć wniosek u starosty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby działka została wyłączona z produkcji rolnej?

Aby zmienić decyzję o warunkach zabudowy i działka stała się z rolnej budowlaną, to inwestycja musi spełnić następujące warunki:

  • co najmniej jedna działka sąsiednia (dostępna z tej samej drogi publicznej) jest zabudowana tak, aby móc kontynuować nową zabudowę, czyli np. na sąsiedniej działce znajduje się dom jednorodzinny, a nie tylko gospodarstwa rolne,
  • działka ma dostęp do drogi publicznej,
  • istniejące lub zaprojektowane już uzbrojenie terenu pozwoli na wybudowanie planowanej inwestycji,
  • decyzja jest zgodna z innymi przepisami (np. z prawem budowlanym czy prawem ochrony środowiska),
  • teren nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

Jeżeli na gruncie rolnym do 500 mkw chcemy wybudować dom jednorodzinny, to odrolnienie działki będzie darmowe. Gdy przekroczymy ustaloną powierzchnię, to trzeba będzie zapłacić jednorazową należność i opłaty roczne.

Dodaj komentarz