Czym jest geodezja inżynieryjna i jakie są jej zastosowania?

Czym jest geodezja inżynieryjna i jakie są jej zastosowania?

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu musimy skorzystać z usług geodety, który wytyczy granice działki oraz wyznaczy położenie budynku w terenie. Wskaże on poprawną lokalizację naszego domu zgodnie z projektem. Uwzględni jego położenie względem istniejących i projektowanych budynków oraz względem granicy działki.

Usługi firm geodezyjnych można podzielić na dwa zasadnicze obszary: geodezję klasyczną i inżynieryjną. Zadaniem inżyniera zajmującego się geodezją klasyczną jest wyznaczanie punktów na powierzchni Ziemi, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Na podstawie tych działań możliwe jest później stworzenie profili, opracowanie map lub dokumentów.

Podczas realizacji inwestycji budowlanej spotykamy się z działaniami związanymi z geodezją inżynieryjną. W tym przypadku zadaniem geodety jest obsługa budowy oraz monitoring obiektów budowlanych. Geodeta wykonuje precyzyjne pomiary, które są niezbędne do realizacji budowy. Eksperci specjalizujący się w geodezji inżynieryjnej są w stanie kontrolować cały proces budowy i sprawdzać zgodność poszczególnych etapów z przygotowanymi projektami.

Geodezyjne pomiary dla branży budowlanej

Geodeta pojawia się na miejscu budowy jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, a swoje działania kończy po zrealizowaniu całej budowy. Ostatnim elementem działań geodety jest przeprowadzenie inwentaryzacji, której celem jest sprawdzenie poprawności wykonania prac budowlanych.

Usługi geodezji inżynieryjnej kierowane są zarówno dla firm realizujących duże projekty budowlane, jak i dla inwestorów indywidualnych. Budując dom jednorodzinny, będziemy współpracować z geodetą na co najmniej trzech etapach:

  • opracowanie projektu budowlanego domu – po zakupie działki budowlanej, projektu domu oraz otrzymaniu warunków zabudowy geodeta, na nasze zlecenie, szykuje mapę do celów projektowych. Mapa w skali 1:500 szykowana jest na podstawie zrealizowanych w terenie pomiarów. Powinna ona zawierać granice naszej działki oraz jej otoczenie, a także informację o położeniu budynków oraz ich przeznaczeniu.
  • wytyczenie budynku w terenie – zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki, geodeta wytycza główne osie budynku, ściany oraz obrys fundamentów. W gruncie montuje na stałe tzw. repery, czyli punkty wysokościowe, które w przyszłości mogą posłużyć do dodatkowych pomiarów.
  • inwentaryzacja po zakończeniu prac budowlanych – geodeta wykonuje ostateczne pomiary, przedstawia inwestorowi szkic zawierający faktycznie położenie budynku i przyłączy, oraz dokonuje wpisu o wykonaniu inwentaryzacji w dzienniku budowy.

Geodezja inżynieryjna w przemyśle

W przypadku dużych inwestycji geodeci inżynieryjni świadczą usługi polegające na pomiarach związanych między innymi z budownictwem drogowym, kolejowym, kubaturowym oraz z budownictwem obiektów inżynieryjnych. Przeprowadzają pomiary pomieszczeń, pionowości obiektów takich jak szyby windowe czy kominy, a także pomiary osiadań obiektów przemysłowych i pomiary mas ziemnych. Tworzą również mapy i modele numeryczne terenów oraz modele 3D z wykorzystaniem pomiarów naziemnych i satelitarnych.

Dodaj komentarz