Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?
Poszukujący działki pod budowę domu z pewnością zauważą, że jedną z cech działki opisywaną w ogłoszeniach o nieruchomościach na sprzedaż jest informacja, czy działka jest uzbrojona, czy nieuzbrojona. Co to dokładnie oznacza i z czym wiąże się wybór każdej z opcji?
Koszt zakupu działki zależy między innymi od tego, czy jest ona uzbrojona, ale wiąże się to również z ilością prac, które będzie trzeba wykonać przed przystąpieniem do budowy. Podejmując decyzję o zakupie działki nieuzbrojonej, trzeba mieć świadomość, że media będziemy musieli doprowadzić we własnym zakresie. Z kolei, jeśli w ogłoszeniu widnieje informacja, że działka jest uzbrojona, trzeba wiedzieć, w jaki sposób to sprawdzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Polskie Prawo budowlane nie definiuje działki uzbrojonej i nieuzbrojonej, przez co sprzedający często w dość swobodny sposób interpretują te pojęcia. Sprawia to, że działki, które nie do końca są przygotowane do rozpoczęcia budowy, mogą być sprzedawane po zawyżonych cenach. Dlatego zawsze należy upewnić się, co sprzedający rozumie przez pojęcie „uzbrojenie”.
Działka uzbrojona powinna mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej oraz doprowadzone przyłącza wszystkich podstawowych mediów, czyli energię elektryczną, sieć wodociągową i kanalizacyjną, a także sieć gazową. Jeśli działka posiada wszystkie wymieniona przyłącza, nazywana bywa działką „w pełni uzbrojoną”. Taki teren będzie droższy, ale kupujący nie musi już angażować czasu i środków finansowych w proces uzbrojenia, co znacznie przyspieszy budowę domu. Ważnym aspektem przy wyborze działki jest sprawdzenie dostępu do drogi. Nie każda działka będzie miała wyjazd bezpośrednio na ulicę. Czasami posesja ma dostęp do drogi wewnętrznej, ale zdarza się również tzw. służebność, która pozwala na przejazd przez działkę sąsiada. Taka działka wciąż będzie uznawana za uzbrojoną, jednak na służebność trzeba uważać, bo w przypadku konfliktu z sąsiadem może pojawić się kłopot z dojazdem do posesji. Status drogi prowadzącej do działki można sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy.
Działkę nieuzbrojoną prawdopodobnie kupimy taniej, jednak trzeba pamiętać o czekających nas kosztach doprowadzenia sieci i drogi oraz o tym, że na przeprowadzenie tych procesów potrzebny jest czas. Działki nieuzbrojone są różne – możemy znaleźć teren, który co prawda nie ma doprowadzonych mediów, ale przyłącza zlokalizowane są niedaleko i dociągnięcie ich do działki nie powinno stanowić problemu, ale może też się okazać, że najbliższe przyłącza znajdują się bardzo daleko. Indywidualne doprowadzenie sieci jest bardzo skomplikowane i kosztowne, a może się okazać nawet niemożliwe. Jeśli zdecydujemy się na zakup parceli w miejscu, do którego nie została doprowadzona kanalizacja, nie pozostanie nam nic innego, jak wybudowanie własnej oczyszczalni ścieków lub szamba.
Niektórzy sprzedający w ogłoszeniach posługują się terminem „działka z możliwością uzbrojenia”, co oznacza zwykle, że co prawda na terenie nie ma przyłączy mediów, ale znajdują się one w takiej odległości, że łatwo będzie je doprowadzić. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w terenie zabudowanym, gdy działka znajduje się przy drodze publicznej, w której są przyłącza. Zawsze jednak należy sprawdzić osobiście, jak wygląda sytuacja i możliwość przyłączenia do sieci. Informacje te znajdziemy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.