Jaki dom można zbudować bez pozwolenia na budowę?

Jaki dom można zbudować bez pozwolenia na budowę?

Do niedawna bez pozwolenia na budowę można było postawić tylko niewielkie domki do powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych. Od początku 2022 roku obowiązują nowe przepisy, dzięki którym bez zbędnych formalności można postawić większy dom. Rozwiązanie takie zyskuje coraz większą popularność.

Dom bez formalności to rządowy program, dzięki któremu można postawić dom bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. W ramach uproszczonej procedury można postawić dom mieszkalny lub rekreacyjny o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych.

Kto może wybudować dom bez formalności?

Posiadając działkę budowlaną, możemy wybudować na niej dom bez pozwolenia na budowę, jeśli będzie on przeznaczony do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że budynku takiego nie możemy postawić w celu jego sprzedaży lub wynajęcia.

Dom musi spełniać założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Oba te dokumenty określają szczegółowe wytyczne, jakie musi spełniać budynek np. jego wysokość, liczbę kondygnacji, rodzaj dachu itp. Nie ma znaczenia technologia, w jakiej będzie wykonany budynek. W ramach uproszczonej procedury możemy postawić dom w technologii tradycyjnej, szkieletowej lub innych dostępnych na rynku rozwiązań.

Jakie formalności należy spełnić?

Dom możemy wybudować bez pozwolenia na budowę, ale budowa musi być zrealizowana zgodnie ze sztuką i obowiązującymi przepisami. Prace musimy prowadzić na podstawie projektu budowlanego. Aby ograniczyć koszty inwestycji, możemy skorzystać z bazy darmowych projektów, która jest udostępniana na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dodatkowo sami możemy zdecydować, czy inwestycję będziemy realizować z pomocą kierownika budowy, czy bez niego.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy złożyć w wydziale architektoniczno-budowlanym właściwego starostwa lub urzędu miasta odpowiednie dokumenty. Są nimi:

  • zgłoszenie budowy, które zawiera podstawowe informacje o planowanej inwestycji, takie jak jej lokalizacja, rodzaj planowanego budynku oraz dane inwestora;
  • projekt budowlany wraz z rysunkami i opisem technicznym, który musi być przygotowany przez osobę posiadające uprawnienia i spełnia obowiązujące przepisy techniczno-budowlane;
  • dokument potwierdzający posiadanie prawa własności do nieruchomości gruntowej, na której ma być realizowana budowa;
  • decyzja o warunkach zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • oświadczenie inwestora o tym, że budowa jest realizowana w celu zaspokojenia swoich potrzeb i że bierze on na siebie odpowiedzialność za właściwe przeprowadzenie prac budowlanych w przypadku rezygnacji z usług kierownika budowy.

Do organu nadzoru budowlanego (wojewódzkiego lub powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego) składamy dodatkowo zawiadomienie o terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Budowę możemy rozpocząć niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia, ponieważ urzędy nie mają w tym przypadku prawa do wniesienia sprzeciwu.

Dodaj komentarz