Szukasz niedrogiej działki? Tam warto szukać
Zakup gruntu to nie tylko możliwość wybudowania na nim własnego domu. To również możliwość zarobku. Inwestycja w grunty jest bowiem bezpieczna, stabilna i może przynieść duży zysk. Podaż gruntów spada, a przy rosnącym popycie ceny ziemi będą coraz wyższe. Gdzie obecnie znajdują się tanie działki budowalne? Przeczytaj, jeśli planujesz budowę domu lub szukasz stabilnej i długoterminowej ochrony swojego kapitału.
Tanie działki – lokalizacje
Najdroższe działki znajdują się w dużych ośrodkach miejskich oraz w niewielkiej odległości od nich. Jak informuje portal Nieruchomosci-online.pl, dane PKO BP wskazują, że w II połowie 2024 roku średnia cena za metr działki w Gdańsku czy w Krakowie przekraczała 700 zł, a w Warszawie wynosiła prawie 900 zł. Wysokie ceny gruntów odnotowuje się również w lokalizacjach popularnych turystycznie, czyli m.in. w górach, nad morzem czy w pobliżu jezior.
Gdzie zatem szukać działki, jeśli chcemy kupić ją tanio? Mniej na pewno zapłacimy za grunty w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, podkarpackim czy opolskim. W tych rejonach ceny działek są niższe, ponieważ nie występują tam wielkie ośrodki miejskie. W Polsce jest wiele miejsc położonych w pięknych lokalizacjach, jednak wciąż mało znanych. Za przykład mogą posłużyć malownicze tereny województwa podlaskiego, działki położone nieopodal Wisły w województwie kujawsko-pomorskim czy w okolicy Szczytna na Mazurach. Miejsca te są wyjątkowe i mają potencjał, dlatego warto tam i zamieszkać, i zainwestować.
Przy zakupie uważaj na wady
Czasem zdarza się, że w lokalizacjach popularnych, gdzie działki są zazwyczaj bardzo drogie, trafimy na możliwość kupienia gruntu w okazyjnej cenie. Musimy wtedy jednak być świadomi, że działka może mieć pewne wady. W późniejszym czasie może się bowiem okazać, że np. lokalizacja nie jest korzystna, bo znajduje się blisko hałaśliwej drogi czy przy zakładzie produkcyjnym. Wiadomo, że hałas i zanieczyszczenia obniżają komfort mieszkania i to dlatego właściciel działki obniża cenę.
Warto też sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się takich inwestycji w okolicy – informacje na ten temat można znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego.
Ponadto przed zakupem należy koniecznie zweryfikować stan prawny i faktyczny nieruchomości. Działka może być bowiem tańsza, jeśli leży na terenie zalewowym, jest obciążona służebnościami, wpisana do rejestru gruntów rolnych lub leśnych bez możliwości przekształcenia albo objęta ograniczeniami wynikającymi z planu zagospodarowania przestrzennego – na przykład zakazem zabudowy.
Warto również dokładnie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości oraz ustalić, czy dany grunt ma dostęp do drogi publicznej, czy da się go uzbroić w media. Te wszystkie aspekty będą miały bowiem ogromne znaczenie zarówno gdy planujemy na działce wybudować dom, jak i gdy zakup działki traktujemy jako inwestycję.