Jak rozwiązać spór o granicę działki

Jak rozwiązać spór o granicę działki

Pomiędzy sąsiadami dochodzi czasem do sporów w kwestii przebiegu granic nieruchomości gruntowych. Zdarza się to, nawet jeśli nieruchomości są ogrodzone. Czasem spór dotyczy właśnie ogrodzenia, innym razem na granicy działki sąsiada znajduje się roślinność rzucająca cień na nieruchomość obok, co także prowadzi do konfliktów. Jak można rozwiązać spór o granicę działki?

Prawo przewiduje kilka możliwości rozwiązania sporu o granicę działki. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli granice nowo utworzonej nieruchomości gruntowej nie zostały wcześniej wytyczone i utrwalone, zachodzi potrzeba rozgraniczenia nieruchomości. Ma to miejsce tylko w przypadku, gdy granice działki są sporne, jeśli jednak granice działki są zaznaczone w dokumentacji, nie przeprowadza się wówczas postępowania rozgraniczającego.

Wniosek o przeprowadzenie rozgraniczenia złożyć należy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na terenie, którego położone są sporne nieruchomości. Postępowanie prowadzone jest przez upoważnionego geodetę na podstawie materiału dowodowego. Przebieg granic ustala się na podstawie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz ksiąg wieczystych. Pod uwagę brane są mapy, punkty osnowy geodezyjnej, a także znaki i ślady graniczne. Jeśli takich danych nie ma lub są one sprzeczne, wówczas geodeta ustala przebieg granic na podstawie zgodnego oświadczenia stron. W obydwu przypadkach geodeta wskazuje przebieg granic stronom, stabilizuje punkty graniczne, a następnie przygotowuje protokół graniczny i dokonuje pomiaru granic oraz trwałych elementów zagospodarowania terenu, które mają znaczenie dla ustalenia ich przebiegu.

Po przeprowadzeniu postępowania przez geodetę, wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje decyzję o rozgraniczeniu. Może również umorzyć sprawę, jeśli strony zawrą ugodę. Jeśli z kolei między stronami trwa spór lub nie ma wystarczających materiałów dowodowych, sprawa może zostać przekazana do sądu rejonowego. Sąd wydaje decyzję głównie na podstawie art. 153 kodeksu cywilnego, który mówi, że w przypadku sporu i braku możliwości ustalenia stanu prawnego, granice ustala się zgodnie z ostatnim spokojnym stanem posiadania.

Warto wiedzieć, że postępowanie rozgraniczające to nie to samo, co wznowienie granic. Dokonuje się go na podstawie dokumentacji. Wznowienie granic jest czynnością techniczną, a nie podstępowaniem administracyjnym, a geodecie zlecają je właściciele nieruchomości. Mamy z nim do czynienia w sytuacji, gdy granice nieruchomości położonych obok siebie, zostały już prawnie ustalone. Wznowienie granic wiąże się z odnalezieniem istniejącej i obowiązującej linii granicznej, a następnie zaznaczeniu jej na gruncie odpowiednimi znakami granicznymi.

Kiedy spór między sąsiadami dotyczy na przykład owoców, które spadają na sąsiednie podwórko, oprzeć się należy na zapisach kodeksu cywilnego, który mówi, że jeśli na sąsiednie podwórko spadną owoce, należą one do właściciela gruntu, na którym się znalazły. Właściciel roślin powinien dbać o to, żeby nie przechodziły one przez granicę nieruchomości i zasadzić je w odpowiedniej odległości od końca swojej działki. Jeśli jednak gałęzie lub owoce naruszają przestrzeń sąsiada, może on wejść na jego grunt, aby je usunąć, jeśli nie ma możliwości zrobienia tego ze swojej działki.

Dodaj komentarz