Kto odpowiada za błędy pomiarów geodezyjnych

Kto odpowiada za błędy pomiarów geodezyjnych

W Polsce odpowiedzialność za błędy w pomiarach geodezyjnych spoczywa na geodecie lub firmie geodezyjnej wykonującej pomiar. Praca tego typu jest bardzo odpowiedzialna i ma bardzo często związek z prawem majątkowym. Właśnie dlatego geodeta odpowiada za swoją pracę cywilnie, a w razie błędów dyscyplinarnie lub karnie. Polska ma dobrze rozwinięty system regulacji i certyfikacji prac geodezyjnych. Nadzór nad nimi sprawuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Geodeci muszą posiadać certyfikat Ministerstwa, by móc wykonywać zawód. Aby zdobyć niezbędne uprawnienia, zdać szereg egzaminów obejmujących również umiejętności praktyczne i znajomość prawa, spełnić określone kwalifikacje, żeby uzyskać certyfikat.

Wysoka cena za błąd czyli zawód geodety

Nienależyte lub błędne wykonanie pomiaru może skutkować poważnymi kosztami, które musi ponieść inwestor. Konsekwencje finansowe może mieć też błędnie prowadzona dokumentacja geodezyjna. Jest to zakres podstawowych obowiązków specjalisty i obejmuje je kodeks cywilny. Oprócz geodety, za błędy w pomiarach może odpowiadać firma, dla której pracuje. Jest to szczególnie uzasadnione, jeśli okaże się, że firma nie zapewniła geodecie szkolenia lub sprzętu niezbędnego do dokładnego przeprowadzenia pomiaru. Należy również pamiętać, że w przypadku stwierdzenia, iż ​​geodeta popełnił błąd w pomiarze, może zostać on pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kara obejmuje grzywnę, zawieszenie, cofnięcie licencji, a nawet zarzuty karne w przypadku rażącego zaniedbania lub oszustwa.

Właśnie dlatego geodeta musi dopilnować, aby pomiar został przeprowadzony dokładnie i zgodnie z odpowiednimi przepisami i normami. Niezwykle ważne dla jego bezpieczeństwa zawodowego jest też odpowiednie ubezpieczenie oraz umowa z firmą, dla której pracuje.

Aby zminimalizować błędy w pomiarach geodezyjnych, ważne jest, aby geodeci i firmy zajmujące się pomiarami przestrzegali aktualnych przepisów i norm oraz stale wzbogacali swoją wiedzę i fachowe umiejętności. Dzięki temu mają szansę zminimalizować ryzyko błędu i być na bieżąco z najnowszą wiedzą specjalistyczną.

Jest to tym ważniejsze, że jak wspominaliśmy na wstępie, błąd geodety może przynieść szkodę majątkową inwestorowi. Co ważne, może to oznaczać też utratę korzyści, jakie właściciel gruntu mógł z niego czerpać, gdyby pomiar był wykonany prawidłowo. Oprócz odpowiedzialności cywilnej geodetę obowiązuje również odpowiedzialność zawodowa. Oznacza to, że gdy przystępuje do pomiarów, zna wszystkie aktualne zasady dotyczące prawa geodezyjnego. Błędy wynikające z uchybień tego typu najczęściej rozwiązywane są w trybie dyscyplinarnym. Warto zauważyć, że zasady dotyczące zawodu geodety nie dotyczą urzędników, którzy prowadzą tego typu dokumentacje na przykład w gminach. Choć mogą oni czasem dokonywać pomiarów i zapisów, błędy, jeśli je popełnią, dotyczą w tym przypadku tylko odpowiedzialności cywilnej.

Dodaj komentarz