Jak wybrać działkę pod budowę domu?
Wybór działki pod budowę domu jednorodzinnego to decyzja, której konsekwencje będziemy odczuwać przez lata. Warto poświęcić wiele uwagi na znalezienie odpowiedniej działki budowlanej pod realizację naszej inwestycji. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Idealna działka budowlana zdaniem ekspertów ma kształt zbliżony do prostokąta i powierzchnię około 1 tys. metrów kwadratowych. Położona jest na płaskim, równym terenie z dobrym dojazdem i wjazdem na działkę od strony północnej. Do działki doprowadzone są niezbędne media (w tym internet). Jest dobrze skomunikowana z miastem i obiektami użyteczności publicznej, jednak w najbliższym sąsiedztwie jest jedynie zabudowa jednorodzinna lub las. Niestety działek spełniającej wszystkie te założenia jest mało, a jeśli uda nam się taką znaleźć, to prawdopodobnie cena będzie wysoka.
Lokalizacja działki budowlanej
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, pojedźmy na miejsce sprawdzić położenie działki, jej sąsiedztwo i dalszą okolicę. Sprawdźmy czas dojazdu z centrum lub miejsca pracy oraz rodzaj i stan dróg dojazdowych. Sprawdźmy również, jak w okolicy jest zorganizowana komunikacja zbiorowa i jak daleko mamy do przystanku autobusowego lub stacji kolejowej. Warto porozmawiać z sąsiadami i poznać ich opinię o okolicy.
Upewnijmy się, że w sąsiedztwie nie ma uciążliwych zakładów, linii kolejowych, składowisk odpadów czy lotniska. Zobaczmy, czy przez działkę nie przechodzą cieki wodne i nie są poprowadzone linie wysokiego napięcia.
Wielkość i kształt działki wpływają na zabudowę
Może się wydawać, że działka budowlana to tylko kawałek ziemi, na którym dopiero ma stanąć nasz wymarzony dom. Nie możemy jednak w ciemno podejmować decyzji i przed zakupem należy się wykazać dużą ostrożnością.
Na podstawie planów określ jej dokładne położenie i wielkość. Na terenach miejskich spotykamy niewielkie działki o powierzchni 400-500 metrów kwadratowych. Trzeba pamiętać, że zabudowa nie powinna zajmować więcej niż połowę działki. Aby móc skorzystać z większej liczby dostępnych projektów gotowych i nie mieć problemu z aranżacją zabudowy warto pomyśleć o większym rozmiarze.
Na działce o powierzchni 700-1 000 metrów kwadratowych zrealizujemy w zasadzie każdy projekt wraz z małą architekturą (wiatą, altaną lub drewutnią). Nie ma sensu kupować za dużej działki. Będzie droższa w zakupie i utrzymaniu np. więcej czasu i pieniędzy wydamy na aranżację i pielęgnację zieleni.
Zwróćmy uwagę na kształt. Trudniej nam będzie dopasować projekt do działki zbyt wąskiej lub o nieregularnym kształcie.
Sprawdzenie stanu prawnego gruntu
Na koniec sprawdźmy dokładnie stan prawny nieruchomości. Na podstawie wpisów w księdze wieczystej dowiemy się, kto jest właścicielem działki, czy nie są na niej ustanowione służebności oraz, czy nie stanowi ona zabezpieczenie wierzytelności.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) znajdziemy informacje, jakie jest przeznaczenie działki oraz czy w jej sąsiedztwie nie jest planowana zabudowa przemysłowa lub wielorodzinna. Jeśli działka leży na terenie bez przygotowanego MPZP będziemy musieli wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Bez jednego z tych dokumentów nie będziemy w stanie nawet wybrać projektu, bo to w nich są zawarte parametry, jakie musi spełniać budynek: jego gabaryty, rodzaj i kąt nachylenie dachu, procent zabudowy czy odległość domu od ulicy.
Pamiętajmy, że projekt domu dobieramy do działki. Jednak, jeśli mamy pomysł, jak nasz dom ma wyglądać, warto to uwzględnić, szukając działki. Może się okazać, że miejscowe plany przewidują inny rodzaj zabudowy.