Jak i kiedy dokonuje się wznowienia znaków granicznych

Jak i kiedy dokonuje się wznowienia znaków granicznych

Wznowienie znaków granicznych to procedura geodezyjna polegająca na odtworzeniu znaku granicznego w terenie. Okazuje się, że w wielu przypadkach ogrodzenie jednak właściwie nie wyznacza granic działki, a na gruntach ornych miedze z czasem ulegają przesunięciu w wyniku prac ciężkim sprzętem. Zatem na czym polega wznowienie znaków granicznych, kiedy jest konieczne, kto tego dokonuje, a kto ponosi koszty?

Wznowienie granic ma miejsce, kiedy to uprzednio wyznaczone znaki graniczne ulegają przesunięciu, uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu. Jest to czynność techniczna polegająca na odnalezieniu na podstawie dowodów w postaci znaków i śladów oraz dokumentacji, istniejącej i obowiązującej linii granicznej, a następnie oznakowanie jej stosownymi znakami.

Chcąc dokonać wznowienia znaków granicznych, właściciel nieruchomości musi skontaktować się z geodetą posiadającym stosowne uprawnienia (zakres drugi uprawnień geodezyjnych). Specjalista zgłasza planowane wznowienie do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który to za opłatą udostępnia mapy odzwierciedlające i dokumentację dotyczące wyznaczonych uprzednio prawnych granic działki. Często również dokonuje się wywiadu terenowego w celu ustalenia, które punkty fizyczne będą wymagały wznowienia. Jeżeli uzyskane materiały pozwalają na okazanie granic, wówczas geodeta wyznacza termin prac wznowienia znaków granicznych i obowiązkowo informuje o tym fakcie zainteresowane strony na co najmniej 7 dni przed rzeczywistym terminem wykonania. Wymogiem jest zawiadomienie w formie pisemnej, którego odbiór potwierdzony został odręcznym podpisem. W powiadomieniu należy zawrzeć informacje, że brak obecności osoby zainteresowanej nie wpłynie na przebieg planowanych prac geodezyjnych. Jednak w przypadku usprawiedliwionej nieobecności istnieje opcja przesunięcia terminu o 30 dni.

Sporządzenie stosownego protokołu ze wznowienia granic działki będzie dokumentem potwierdzającym. Choć nie istnieje ustalony wzór, protokół musi zostać stworzony z uwzględnieniem najważniejszych informacji, a mianowicie daty prac, kto i na czyje zlecenie działał, jakie dokumenty stanowiły podstawę wykonywanych prac oraz kto uczestniczył w okazaniu.

Wznowienie znaków granicznych może potrwać nawet kilka tygodni. Wstępne pomiary zajmują okres ok. 2 tyg. od zgłoszenia, natomiast stabilizacja nowych punktów to czas ok. 4 tyg. od zgłoszenia. Po zakończonych pracach terenowych geodeta kompletuje operat, który po ok. 3 miesiącach od zgłoszenia zostaje zarejestrowany i w starostwie, a następnie przyjęty do Państwowego Zasobu Geodezji i Kartografii.

Koszt całego przedsięwzięcia zależny jest od indywidualnych czynników, takich jak choćby wielkość posesji. Natomiast procedura zakłada, że kosztami po równo obciążone powinny zostać wszystkie strony będące właścicielami gruntów sąsiadujących. Oznacza to, że każdy z właścicieli działek, których styk jest miejscem przeprowadzania podziału, powinien partycypować w kosztach, a te plasują się w średnim przedziale od 1000 do 2500 tys. zł. (dane z początku 2023 roku)

Dodaj komentarz