Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co można w nim znaleźć?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawny, który ma znaczenie dla obecnych i przyszłych właścicieli gruntów w naszym kraju. Ten ważny dokument składa się z części opisowej i graficznej. Tworzy go lokalna rada miasta lub gminy i urzędy te mogą wprowadzać w nim zmiany. Prawidłowo prowadzony plan zawiera informacje dotyczące wszystkich parceli podległych danemu urzędowi. Tam też znajdziemy informację o rodzaju i specyfikacji gruntów.
Co zawiera MPZP i dla kogo ma to znaczenie?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to zbiór informacji o rodzajach gruntów na danym terenie. To właśnie z tego dokumentu dowiemy się, które parcele nadają się pod zabudowę, a które mają charakter rolny czy przemysłowy. To jednak nie wszystko. W przypadku działek budowlanych to właśnie w MPZP znajdziemy wytyczne co do usytuowania budynku czy jego wysokości. Warto więc zaznaczyć, że miejscowy MPZP dokładnie reguluje sposób wykorzystania każdej parceli, którą obejmuje. Jego postanowienia obowiązują jednak tylko na terenie gminy lub miasta, które go uchwaliło. Na podstawie planu wydaje się też pozwolenia na budowę. Dlatego ten akt planistyczny jest tak ważny dla inwestorów.
Co ważne, każdy obywatel może zgłosić chęć wprowadzenia zmiany w MPZP. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do organu, który go wystawił, ale tego typu korekty nie są niczym wyjątkowym. Zmiany dotyczą najczęściej nowego celu wykorzystania parceli lub korekt w jej powierzchni, na przykład przez połączenie dwóch działek.
Jak wspominaliśmy wcześniej MPZP jest szczególnie ważny dla inwestorów. Dzięki niemu mogą oni sprawdzić m.in. pod jaką zabudowę nadaje się konkretna parcela, czy jest uzbrojona i jak wysoki może być budynek. Co ważne, MPZP powinien też zawierać informacje dotyczące planów inwestycyjnych na danym terenie. Jeśli więc mamy na oku konkretną nieruchomość gruntową, zajrzenie do planu może nam pomóc zorientować się, jak dana okolica będzie wyglądała za kilka czy kilkanaście lat.
Ponieważ MPZP zawiera tak wiele cennych informacji, jego rzetelne prowadzenie jest jednym z najważniejszych zadań samorządów. Porządek w gruntach podległych gminie pozwala na lepsze gospodarowanie przestrzenią. Łatwiej jest wytyczać drogi oraz dokładnie określić charakter każdej z działek użytkowych. Obecnie w Polsce planem takim nie są objęte wszystkie grunty. Problem braku MPZP dotyczy zwykle niewielkich miejscowości. Jednak jeśli okaże się, że parcela, którą chcemy kupić, nie znajduje się w obrębie takiego planu, to po jej specyfikację należy zgłosić się do lokalnego samorządu. W takim przypadku urzędnicy decydują o ewentualnych zmianach w planie.
Zakup działki bez zainteresowania się tym, jak wygląda ona na planie, jest nierozsądny. Jak wspominaliśmy, plan określa nie tylko charakter działki, ale też dozwoloną na niej zabudowę. Jeśli mamy gotowy projekt domu, to przed zakupem konkretnej parceli sprawdźmy, czy możemy go zrealizować na danym terenie. Bywa, że plan wskazuje dokładne miejsce zabudowy na działce, a przyszli inwestorzy muszą się do niego dostosować.