Jak podzielić grunty między spadkobierców

Jak podzielić grunty między spadkobierców

Po śmierci spadkodawcy jego spadkobiercy stają się właścicielami jego majątku. Między nimi powstaje zatem współwłasność. Nie ulega wątpliwości, że dla spadkobierców najkorzystniej oraz najprościej jest, jeżeli są zgodni i wiedzą, w jaki sposób chcą dokonać podziału spadku. Nie ma jednej ogólnej zasady podziału spadku dla wszystkich. Zależy to bowiem od wielu czynników i okoliczności. Wśród nich jednym z najważniejszych jest skład spadku, inaczej bowiem dzieli się pieniądze, a inaczej (trudniej) nieruchomości i grunty.

Pierwszym krokiem akt poświadczenia dziedziczenia

Po osobie zmarłej należy przeprowadzić postępowanie spadkowe oraz dział spadku pomiędzy spadkobiercami. Postępowanie spadkowe może zostać przeprowadzone przed notariuszem lub przed sądem. U notariusza muszą się stawić osobiście wszyscy spadkobiercy, tylko wtedy notariusz będzie mógł sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia. Niezbędne do tego będą dokumenty takie jak akt zgonu spadkodawcy, odpisy skrócone aktów urodzenia spadkobierców, testament spadkodawcy (jeżeli dotyczy), itd. Zazwyczaj po upływie kilku dni od przedłożenia tych dokumentów, notariusz dokonuje poświadczenia dziedziczenia. Akt ten ma taką samą moc prawną jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, nie wymaga on więc dodatkowego czasu dla swej skuteczności- jest skuteczny od chwili zarejestrowania go przez notariusza w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia (RAPD).

Przeprowadzenie postępowania spadkowego w sądzie

Droga ta jest znacznie tańsza od notarialnej, z tymże sprawy trwają zwykle dłużej. Sądem właściwym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, a wniosek do takiego sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dziadku może wnieść każdy ze spadkobierców. W tym przypadku również konieczne będzie dołączenie szeregu dokumentów, jak chociażby odpis skrócony aktu urodzenia dla osób niezamężnych, odpis skrócony aktu małżeństwa dla osób zamężnych, odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, itd.

Dział spadku

Gdy spadkobiercy otrzymają już postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu dziedziczenia, to mogą przeprowadzić dział spadku. W jego trakcie dochodzi do podziału rzeczy wchodzących w skład spadku pomiędzy spadkobierców. Dział spadku można przeprowadzić umownie, jeżeli wszyscy zgadzają się na wspólny podział, w innym wypadku o podziale zadecyduje sąd. Tego typu postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym przed sądem rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Sąd może dokonać działu spadku na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest podział fizyczny przedmiotów wchodzących w skład spadku, co w przypadku gruntu raczej nie będzie miało zastosowania. Przy podziale gruntu sąd może zastosować przyznanie gruntu jednemu albo kilku spadkobiercom z ustaleniem obowiązków spłat na rzecz pozostałych spadkobierców lub też zastosować podział cywilny składników majątkowych, tj. sprzedaż majątku spadkowego i podział uzyskanych środków pomiędzy spadkobierców.

Dodaj komentarz